Rusztowanie modułowe – zastosowanie, rodzaje, wady i zalety
Niewielkie budowy, ale też wydarzenia, wszelkiego rodzaju imprezy wymagające trybun czy też stworzenia tymczasowej sceny bardzo chętnie korzystają z rusztowań modułowych. Rusztowania modułowe mają wiele zalet, które sprawiają, że warto na nie postawić.
Co zyskujesz z rusztowaniami modułowymi Levvel?
Niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany projekt przed Tobą, w pracy na wysokości najważniejsze jest bezpieczeństwo. Rusztowania modułowe Levvel to nie tylko wysokiej jakości, pozwalające tworzyć dopasowane do własnych potrzeb konstrukcje. To także gwarancja bezpieczeństwa potwierdzona odpowiednimi certyfikatami i normami – EN 1004, EN 1298.
Jakie rusztowania modułowe wybierają najczęściej klienci Levvel?
Oferta producenta rusztowań aluminiowych Levvel składa się zarówno z mobilnych, jak i solidnych rusztowań modułowych. Przy organizacji eventów swoje funkcje doskonale pełnią modele EASYGATE 290, EASYGATE 380, a także SOLID 290 i SOLID 380. Szybki, łatwy montaż i demontaż tych modeli rusztowań jest doceniany w szczególności przez branże zajmujące się organizacją wydarzeń plenerowych, a także firmy zajmujące się renowacją zabytków. Modele rusztowań Easygate pozwalają na łączenie z modułami Solid.
Poszczególne modele oferują Ci:
- 2,9 m wysokości roboczej (EASYGATE 290, SOLID 380),
- 3,8 m wysokości roboczej (EASYGATE 380, SOLID 380).
W ofercie Levvel odnajdziesz także modele modułowych rusztowań o większych wysokościach roboczych – nawet do 9 m.
Rusztowanie modułowe – rodzaje
Podział rusztowań fasadowych nie należy do specjalnie skomplikowanych, gdyż najczęściej wyróżnia się ich dwa rodzaje. Pierwsze i prostsze rusztowania modułowe to rusztowania stojakowo-krzyżowe. Są one bardziej mobilne i świetnie sprawdzają się jako rusztowania przestrzenne. Drugi typ to bardzo solidne i trwałe rusztowania ramowe. Rusztowanie takie montuje się w bardzo prosty sposób, lecz należy pamiętać, że nie jest ono zbyt mobilne. Można również wyróżnić rusztowanie klinowe.
Dodajmy, że rusztowanie modułowe bywa również nazywanym tak: rusztowanie fasadowe.
Dlaczego warto postawić na rusztowanie modułowe?
Wszelkie rusztowania fasadowe bardzo często mają punkt wspólny w postaci jednej rzeczy. Jest nią prosty i możliwy do przeprowadzenia samodzielnie montaż.
Rusztowanie modułowe to rusztowanie, które może mieć wiele poziomów i sięgać dowolnej wysokości. Dzięki temu jest niesamowicie uniwersalnym rozwiązaniem bardzo często stosowanym przy mniejszych budowach. Nie do końca dobrze sprawdzi się w pracach miejskich prowadzonych przy wieżowcach, czy też innych wysokich budynkach, lecz tam stosuje się bardziej wytrzymałe stalowe rusztowania ramowe.
Spora zaleta rusztowania modułowego to także możliwość dostosowania do najbardziej niestandardowych kształtów budynków i ich szerokości. Co prawda w takiej sytuacji rośnie skomplikowanie całej konstrukcji, jak i trudność montażu, lecz można być gotowym na takie poświęcenie biorąc pod uwagę uniwersalność całego rozwiązania.
Rusztowania modułowe są ponadto stabilne i bardzo proste do przetransportowania z racji na modułową konstrukcję. Można je rozłożyć na części pierwsze, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i dzięki temu można bardzo szybko wykorzystać je w innym miejscu, co jest ogromną zaletą.
To nie wszystko. Rusztowania modułowe są bardzo trwałe i często posiadają ocynkowanie, które skutecznie zabezpiecza przed wpływem czynników zewnętrznych, a także same w sobie wytrzymują ogromne obciążenia w szczególności przy zastosowaniu stali jako głównego materiału. Aluminiowe konstrukcje również są jednak bardzo dobre z racji na lekkość i łatwość przenoszenia.
Gdzie spotkamy rusztowania modułowe?
Rusztowania modułowe upodobała sobie między innymi branża eventowa. Za jej pomocą można tworzyć sceny, lecz także inne konstrukcje takie jak miejsce dla realizatorów i nie tylko. Takie rusztowania mogą bowiem posłużyć jako klatki schodowe przy trybunach, pomóc w skonstruowaniu trybun, dzięki czemu często spotykamy je podczas festiwali muzycznych, a także innych wydarzeń publicznych, które są w stanie pomieścić masę osób.
Z powodzeniem tego typu rusztowań używa się również przy renowacji zabytkowych obiektów, które często są zbudowane dość nietypowo i mają niestandardowe kształty. Do prac renowacyjnych rusztowań fasadowych używa się także w stoczniach i rafineriach, ale też w obiektach przemysłowych i kopalniach, gdyż pozwalają one na pracę w nieco bardziej niedostępnych miejscach. Nic na przeszkodzie nie stoi także by skorzystać z nich w formie zwyczajnych rusztowań elewacyjnych.