Jak zrobić rusztowanie samemu?

Rusztowanie to konstrukcja praktycznie niezastąpiona przy pracach budowlanych i remontowych na wysokościach. Choć w przypadku drobnych remontów, malowania ścian czy przy pracach elektrycznych możemy sięgnąć po drabinę, rusztowanie będzie dużo wygodniejszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem.

W tym artykule dowiesz się, jak zrobić rusztowanie własnymi rękami – krok po kroku.

Jakie mamy rodzaje rusztowań?

W zależności od rodzaju wykonywanych na wysokościach prac możemy dowolnie wybierać pomiędzy różnymi typami rusztowań. Główny podział dotyczy materiału, z którego zostały wykonane konstrukcje. Spotkasz więc:

Kolejny podział dotyczy struktury ich konstrukcji. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Jakie rusztowanie wybrać?

Rodzaj rusztowania, na który się zdecydujemy, powinien być uzależniony od charakteru prac przeprowadzanych na wysokościach i aktualnych potrzeb. Przy samodzielnym tworzeniu rusztowania należy także wziąć pod uwagę własne umiejętności montażowe. Niektóre z konstrukcji, jak rusztowanie rurowo-złączkowe, są trudne w złożeniu. Do prostych prac remontowych, gdy nie istnieje konieczność przemieszczania konstrukcji, możesz śmiało wykorzystać rusztowania drewniane. Pamiętaj jednak, by drewno było jak najwyższej jakości.

Jak zbudować rusztowanie własnymi rękami? O tym przeczytasz w kolejnym rozdziale.

Jak zrobić rusztowanie? – przygotowanie i wybór materiałów

Przed przystąpieniem do montażu konstrukcji przygotuj odpowiednie narzędzia. W zależności od rodzaju rusztowania, na jakie się zdecydujesz, mogą się one od siebie różnić. Do samodzielnego wykonania rusztowania niezbędne będą narzędzia takie jak:

  • młotek – niezastąpiony w dobijaniu poszczególnych elementów,
  • poziomica – bezwzględnie konieczna, by zweryfikować prawidłowe trzymanie pionu i poziomu konstrukcji,
  • deski i podkładki,
  • klucze płaskie i nasadkowe – do dokręcania kotwów,
  • kotwy – do unieruchomienia konstrukcji,
  • wkręty samogwintujące,
  • piła (w przypadku rusztowania drewnianego),
  • ubiór ochronny – rękawice robocze, okulary ochronne i kask. W przypadku prac budowlanych na dużej wysokości pomocna będzie również uprząż ochronna,

Wykonanie rusztowania krok po kroku

Montaż gotowego rusztowania i budowa własnej, drewnianej konstrukcji, to dwa najpopularniejsze rozwiązania wybierane przez osoby, które chcą samodzielnie stworzyć całą strukturę.

Montaż gotowego rusztowania

Jeśli chcesz samodzielnie złożyć konstrukcję rusztowania, niezbędna przy pracy będzie instrukcja, która została do niego dołączona. Nie musisz wcale korzystać z usług firmy zajmującej się montażem rusztowań. Na podstawie kroków przedstawionych przez producenta rusztowania zadbasz o stabilność konstrukcji. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, aby montaż był bezpieczny.

Montaż gotowego rusztowania jest prosty i szybki. Najczęściej ogranicza się do:

  • połączenia ze sobą aluminiowych lub metalowych elementów
  • umieszczenia platformy roboczej na przeznaczonym miejscu i przymocowania jej,
  • przyczepienia liny zabezpieczającej,
  • upewnienia się przy pomocy poziomicy, że będziesz pracował na poziomej powierzchni.

Drewniane rusztowanie – budowa

Stworzenie drewnianego rusztowania jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem ze względu na samą łatwość wzniesienia konstrukcji. Praca z drewnem nie wymaga tak wielu umiejętności, jak chociażby z metalem. Do stworzenia całej konstrukcji potrzebny jest zestaw, który znajdziemy w garażu każdego majsterkowicza. Oszczędzamy więc nie tylko na narzędziach, ale również na samym drewnie, które jest stosunkowo tanie.

Przy samodzielnym stawianiu konstrukcji drewnianej pamiętaj o sięganiu po najwyższej jakości materiały drewniane. Konstrukcję podłogi wykonaj z desek o grubości 40-50 mm. Do tworzenia stojaków, stężeń oporowych i innych środków nośnych konstrukcji wykorzystaj belki 100×100 mm. Do balustrad i przekładek niezbędne będą deski o grubości 30 mm.

Bezpieczne rusztowanie – o czym należy pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii przy samodzielnym tworzeniu rusztowania jest dostosowanie go do miejsca, w którym się znajdzie. Zupełnie inaczej będzie wyglądać konstrukcja wzniesiona na płaskim terenie niż rusztowanie na klatce schodowej. Samodzielnie tworzona konstrukcja nie powinna być także zbyt wysoka. Maksymalne ograniczenie dotyczące rusztowań wynosi 6 metrów. By cały proces tworzenia własnego rusztowania przebiegał bezpiecznie, nie zapomnij o wyposażeniu w strój ochronny.

Powiązane frazy: rusztowania drewniane, rusztowanie zaciskowe, jak wykonać rusztowanie własnymi rękami, duże obciążenia a rusztowanie, kozy budowlane.